A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Mbretëria E Vetmisë

Njollë epshi rrjedhë
Lakuriqësia endet
Ndodhë shpalosja e trupit
Tejdukshëm veshur.

Shikjojnë
Sytë blu përvetësojnë
Hijëzat e lëkurës
Vajtojnë për ofshamat.

Hapat e sigurta
Erë kënaqësie parfumosur
Dridhet ajri
Nga buzëqeshjet mistike.

Ofrohet shtrinë dorën
Grimasa sekrete mbërthen
Podiumi mirëpret
Çiftin e posalidhur.

Ritmi tango
Lëvizjet e shkurta të zjarrta
Përkdhelen
Butësisht derdhet në përqafim.

Krijesat
Lindur për epsh
Ofrohen sërish
Gishtat notojnë në trup.

Maestro
Tingujt e tingujt
Dorëzon klasikës
Si erë ekstaze
Jetëgjatësia buron.

Frymëzuar
Shkrihen valltarët e natës
Tendosur
Emocionet shpërthejnë.

Mirëpritur
Shkëlqejnë pikat e ujit
Zhyten
Në pihinën madhështor.

Koha ik
Dritëzat e para të diellit
Bërë një
Largohen në mbretërinë e vetmisë.

tyran prizren spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019