A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Dashuroj

Figurat magjike stilistike
Komponuar në shkronja të arta
Rimën metaforën princeshë
Mishëruar në vargje poetike.

Baladatë elegjitë lirikën
Ndiesia e pamposhtur e dashurisë
Rrugëtojnë kanaleve të gjakut
Jehojnë gërshetuar në etikën.

Poezia lirike me melodi të imagjinuar
Jeton e vetmuar në dëshirë të sinqertë
Përcjellur nga lyra e akorduar
Derdhen lumenjëve të shfrenuar.

Epika më robëron ndiej mallëngjim
Lindur tek burrat e mëmëdheut
Xhamadani plisi tirqi
Zgjojnë malet kreshtat ringjallim.

Fillimi ndodhë rrjedhin ngjarjet
Në poezinë tragji-komedi
Përfundimi madhështor më se zbukurues
Shtjellojnë lumturinë që nuk rrëshkjet.

tyran prizren spahiu
vargje poe...............
.......................

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019