A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Udhëtimi I Fundit

Në pushimoren e përjetësisë
Qetësia absolute frikëson
Nën qiellin e hapur epitafi qëndron
Këtu pushon zotëriu i mirësisë.

Vetmia u vërsul padrejtësisht
Mbi supet e tij të ndieshëm
Sytë e përlotur rrëfejn trishtim
Njeriu që la gjurmë të shëndosht.

Maska si merimanga e zezë përqafoj
Endacakun e ditës burgosurin e natës
Lotët e fëmijëve tejoqeanit të shpresës
Ndoshta plaki sot do na gëzoj.

Por, në dhomën e qëndisur me bujari
Në errësirën e ditës tmerrin e natës
Thërret asketi i heshtur fundin e jetës
Thotë dua të shtrihem pranë zonjës në varr.

Mbështjellur me çarçaf të bardhë
Rrugëton të fundit herë në këtë botë
E din se thellësia e gjithësisë do pret
Bashkimin i shpirtërave që do ndodh.

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019