A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Djaloshi

Ulur në këndin e barit ‘’Lidhja’’
Shikjon i urritur si hiena- i çmendur
Sytë akull buzëqeshja e ngrirë
Thua se çdo moment do kërcen.

Zbrazen gotat kundërmimi kënaq
Tingujt e kitarës klasike jehojnë
Si bisha zvarritet në dalje
Askush nuk e vëren qelbanikun njeri.

Fshehur në hije ftohti acar
Borë akull qetëson ndjenjat
Del i gjori kokëulur mbështjellur nxehtë
Goditet pa mëshirë nga egërsira djalosh.

Pikat e gjakut në dëborën e bardhë
Xhepat jashtë dokumentet mbi
Ajri avull ngadal humb fuqinë
Lëvizja e shkurtë e kokës trupi dorëzohet.

Kthehet djaloshi në karrigën e njejtë
Ndërgjegjen e ka në xhepin plotë
Afrohet zuska ndien aromën lek
Notat e kitarës rrëshkjasin me dhimbëshuri në pambarim…

tyran prizren spahiu
vargje poetike
mbaje ëndrrëat gjallë

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019