A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Zëri Zbriste

Zëri zbriste në rrugicat e ngushta
Bisedonte me arsyen e brendshëm
U ndëgjua krenaria e rrugës
Dhe një zë i ëmbël i ‘ mëkatares.

Nata u magjeps nga bukuria e saj
Dritat humbën shkëlqimin e rreshtuar
Hapat e saj si zjarri në univers
Ndëgjohen në thellësinë e kohës.

U ulë në kafen përball kazinos
Një pikë loti në syrin e saj
Gishti i vogël u ngrit në drejtim të tij
Rrjedhë pija ekstazë dhe vallëzimi oriental.

Drita e syrit udhëton butë
Gjysmë të hapura buzët ftojnë
Zjarri i pashuar mbërthen
Qëndrojmë dhe shikjojmë thua se do e përbijnë.

U ngritë shumë lehtë dritarja u hap
Si mjegulla e vjeshtës rrëshkjiti
Ngulitur me sy pyesnim
Derisa zëri largohej në pambarim.


Hapësira humbi ajrin
Boshatisur ngelën sytë
Të zhveshur nga mundësia kërkonim begatinë e saj
Si qiriri vonë u larguam u tretëm.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019