A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Karrocierët E Natës

U shtrinë fjalët e tua kërcënuese
Klithmën tënde ende e ndjejë
Kthim nuk ka kërkim falja u varos
Jeta aristokrate më pret.

Në pardesyn e zezë të shiut
U largove pa kthyer kokën
Hapat e tua të sigurta
U zhdukën në mjegullën mistike.

U humbe si gjurmët në dëborë
U trete si shija e ëmbël
Fluturove e vetmuar
Në hapësirën e panjohur.

Kërkova zërin tënd në qytet
Aromën joshëse
Buzëqeshjet e tua intriguese
Të kërkova ty jetën time
Sot
Hyjnesha tjetër hyri në poret e jetës
Si hija e paftuar
Ofroi besnikëri dhe dashuri
Trupit tim të etur.

Si trupi qiellor i fëmijëve
Vet dielli në kasollën time
Natyrë virgjër si kreshtë mali
Krijesë që frymon oxhakun tonë.

Ti je larg atje...bordel neveri
Në ajrin e qelbur të krimit trupor
Nën baltën e jetës së ndotur
Ndëgjohet melodia e karrocierëve të natës .

tyran prizren spahiu
vargje poetike III
mbaje ëndrrat gjallë

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019