A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

1912 Vlorë

Rrugëtova tej deteve dhe maleve
Kalova varfërinë dhe pasurinë
Mbushur frymë emocionuar vajta shtigjeve
Mëngjesin e hershëm arrita në mbretërinë e etërve tonë.

Sy-etur përmalluar përqafova Vlorën
Shtëpinë dy-katshe monumentin kështjellë
Mendimet sërish lundëruan kujtuanë të kaluarën
Takova sot burrat e mëvetësisë legjendat e gjallë.

Ardhur nga trojet e lashtësisë mbledhur jemi
Emrat me nam luftëtarë shkrimtarë kolosë
Përgaditur deklaratën emëvetësisë të gjithë e kemi
Të valëzoj flamuri qëndisur nga dora e Marigonës.

Vlora e heshtur pret shkëlqimin shekullor
Do befasohen zyret botërore për vendim stoik
Dërmohet Europa me vendim madhor burrëror
U kumtua pavarësia ky akt-shqiptar patriotik.

Ismaili Lugji tetëdhjetë e tre deputetë
Firmosën kuvendin shpallën Pavarësinë
Si i ka hije burrështetasëve qëndruan ballëlartë
Shqipja krenare mbuluar na ka me madhështinë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldrëma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.5 / Votes cast:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019