A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Ajros

Mesdheu butësisht ajros luginën
Kanjoni i Lumbardhit buqet
Buzë punëtorive të shumta orientale
Zhvillohet qetësia magjepëse e qytetit.

Frymon ajri melhem për mushkëri
Ndihet shëndeti lulëzon natyra
Fytyrat e shumta mbajnë amblemën
E qytetit dhe vulës së dëshirave.

Më mijëra e mijëra vjet frymon
Ofshama posi uji përshëndet
Ndiesia e freskët buzëqeshja e ngrohtë
Dashuruarit e kaluar në moshë.

Nostalgjia si krizantemat
Dekorojnë derisa lumi noton
Etur dhe uritur për dashuri
Mirë-u-pafshim pëshpëritë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldrëma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019