A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Poeti Dhe Kitara

Zbresin tingujt e kitarës
Në fletën e bardhë virgjër
Shkrihen në pambarim joshës
Pena dhe telat madhështor.

Enden livadheve notojnë ujërave
Epshi i kristaltë loton
Marri nga idila e likjeneve
Drejtohem tek pulëbardha që sfidon.

Dy relikte mijëravjeçare shkrihen
Në veshët e mbretëreshës bukuri
Përcjellur nga ekstaza mbërthen
Çiftin e vjetër në muzikë-rini.

Le të pasurohet mbretëria e qiellit
Yjet të nënshtrohen ballë hijeshisë
Jehojnë notat përgjatë universit
Kënaqësia e purpurt dorëzohet mirësisë.

tyran prizren spahiu
jetëshkrimi burimor VII

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019