A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Vendosur

Burimin e mahnitshëm të dashurisë
Pasuruar me besim aristokrat
Derdhi në sinqeritet dhe frymëzim
Me pasion përqafoi fisnikërinë e baroneshës.

Fijakeri me ngjyrë të zezë në errësirë
Rrugëton kalldrëmave të sarajit
Posi hija e natës kërkon mistresën
Fshehur në muzgun e pranverës pranë pishinës.

Mjellmatë krahëbardhë u larguan heshtur
Braktisën fushëbetejën e dashuri-folesë
Sekretin e zbuluar vashëza grabiti
Vallëzimin e çiftit yjet kanë përshëndetur.

Loja e gishtërinjëve zbut epshin e tendosur
Shadërvani dhe melodia e ujit notojne
Dëshirat barten në këtë fole oazë
Shtrirë është bukuria dhe loja e rinisur.

Mbështjellur me vetmin e kurdisur
Muzgu dorëzohet territ të natës
Vallja e yjeve end qetësisht dritëzat
Likjeni me xhelozi ruan sekretin e vendosur.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019