A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Prizren

Ti je arti që zgjonë shqisat e dashurisë
Pyetem zotëri kush të fali këtë bukuri
Thojnë je smerald magjistar virtyt
Ikona e lashtësisë mbreti i bujarisë.

Vërsulur janë qindra e qindra herë
Posa zbritën në prehrin tënd u dehën
Mposhtur nga qetësia magjepsëse
Dorëzohen kalorësitë misterit të fshehur.

Gëjëkyqur ngritet flamuri i bardhë
Rrethuar thojnë ndjenjat janë mpirë
Ç ‘ është kjo ç ‘ndodhë me ne
Jemi me vetëdishër të burgosur në këtë dhe.

Thyer fuqia dorëzuar është epshit antik
Emocionet gjetur kanë folenë
Përqafuar endemi lakmuar jemi
Muzgu na shikjon e tëra është magjike.

Vendosur të derdhem shijoj nektarin
Lëngun e ëmbël që përdornin sundimtarët
Më lejoni mbrojtësit e flakët të kështjellës
Të jem pjesë e juaja të dashuroj Prizrenin.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VII
jetëshkrimi burimor

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019