Më mbaj mend (për 1 muaj)Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Kalorësi / Boletini

Shtatëlartë malësori krenar
Stërvitur kalëron shkathtë
Veti aristokrate i fisit të lashtë
Reziston ajrin nisur për në Vlorë.

Mjegullë ftohtë në detyrë të shenjtë
Ora nuk premton duhet ngutur
Ftesë bëri Kuvendi Kombëtar
Për Kalorësin veshur burrëror në ngjarjen e shekullit.

Armët në brez mbi njëqindë kalorës
Koha vrapon pavarësia nuk pret
Në histori do shkrihen shkronjatë e artë
Kujtojnë hirësin fisnikun e Vlorës.

Atëbotë pushteti morri drejtim të gabuar
papritmas tek ura me shikjim të verbër
Në pellg gjaku bien bomba dhe revolverët
Sot emri i tij vazhdon të sundoj kohërat.

Simbol i besnikërisë dhe dashurisë
Është shtrirë në altarin e lirisë
Sot në heshtje dinjitoze u rivarros
Prehet i qetë burrështetasi në tokën e etërsisë.

tyran prizren spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  67

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet