A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Akorde

Jehon kënga në fund të parkut
Zëri i kënaqësisë përhapet
Janë tingujt e dashnorit
Kapur në grepin e bjondës.

Shpirti vlon kujton bukurinë
Shtrihen duart në ajrin e freskët
Zonjusha fshehur nën velon dhe mirësinë
Kranezohet lëkura dridh epshet.

Tingujt e akordeve arrijnë dhomën e saj
Gjysmë e zhveshur përqafon notat
Pret zbathur në oazën saraj
Krahëhapur djaloshi mirëpret puthjet.

Shkrirë në një trup vallëzojnë
Posi engjëjt e lehtë përkdhelen
Buzë likjenit dritëzat hënë
Thërrasin dashuruarit e flaktë.

Dallgët në vazhdimësi shijojnë trupat
Ndihet ngrohti në ujin vezullues
Si dy sirena nënuji përshëndet
Puthjet e njoma të zhytësve të zjarrtë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldrëma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019