A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Verses Kneeled Me

Sitting in the first row
Nearby the red roses
Lights and soothing music
Fell upon my being.

With more attention
I entered the verses world
Released foot dragged
I requested my world.

The scene in front of me
Perfect theater of art
The place where interwove are poetry and elixir
Nice word awakens joy.

I got up slowly and picked the rose
Amazing was its effect
I bowed on both knees
To bestow you a rose.

tyran prizren spahiu
vargje poetike III

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019