A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Kosovën

Kosovë Më Merrë

SHQIPTAR KUDO QË JE
O SOT O KURRE VLLAU IM
MOS LEJO ATDHEU TË KJAJ

Gërshetuar janë kohërat shekujt
Në gjirin tënd tmerrësisht të vuajtur
Heronj poete artiste kanë lindur
Zonjë e Dashur ty Zoti të bekoftë.

Lutem pandërprerë te i Madhi Perëndi
Të të shpërblej me shumë kënaqësi
Ankthin frikën terrorin dëbimet ekzodin
Të zëvendësoj me të merituarin mirësi.

E bekuara mbretëreshë hyjno tokësore
Shijojmë frymën tënde të përmalluar
Pafajësia yte shekullore na mbërthen
Jetë-rinia Shkëlqen mbi qiejt e kurorëzuar.

Këndojmë buzë detit serenata thurim poezi
Emrin tëndë rruajmë në krahëror me xhelozi
Kreshtat yjet vargmalet në ty kanë zili
Bukuroshja e europës magjistarja kuqezi.

Le të zbresin tingujt e imagjinatës së gjithësisë
Bashkohen me rapsodët larg-ndëgjuar të kombit
Përshëndetur nga notat maestrale të filharmonisë
Shpërthen më në fund erupcioni i pamatur njerëzor
Dashuria shekullore lënë amanetin e Arbërisë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VII
tamej

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019