Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Elegji Për Bukuroshen Shqipëni

Sikur të kishe gojë të na rrëfejsh
Ofshamat dhe vuajtjet të na skjarojsh
Të bërat djallëzore të duarëve të luziferit
U ngritën mizorisht të të asgjësojnë.

Të pren mu në pjesët e ndieshme
Aty ku shekujt kulturë gërshetojnë
Të dhunuan gjarpërinjtë zvarranik
Të helmosi raca dytësore njerëzore.

Prishën ura dyqane tempuj dhe histori
Sakatosën iliridës trashëgimin kombëtare
Vurën vulën e egër të analfabetizmit
Vendit me mendjeurtësi mijëravjeçare.

tyran prizren spahiu
vargje poetike III
mbaje ëndrrat gjallë

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet