A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Buzuku, Naimi...

...në heshtjen e përjetësisë i ulur qëndron
Buzuku vet në fronin e kombit Arbër
Thelluar në zhgënjime pyetet
Ç’bëni ju o shumë të denjë pasardhës poet !?

Shikjimi i errët takohet me Naimin
Pranë qëndron Lasgushi vëzhgojnë Kabashi Anastasi Kristaqi
Ndëgjoni Juve ju thërret alfabeti i unisuar
Drejtëshkrimit ky kongres të gjuhës së bukur.

Mijëravjeçarët përballuar kanë një shenjtësi
Origjina e shumë gjuhëve pasardhës
Latin shkronja iliro-pellazg or burrë
Rrënjët flasin tregojnë lashtësinë e heshtur.

Shprehjet e reja të huaja sot cungojnë
Shtatlartësinë e mbretëreshës fjalorinë tonë
Arsimtar shkrimtar arkitekt gjuhëtar alfabet
Nderin ruani gjuhë kjo që nuk dinë të hakmerret.

Poet ndëgjohet zëri në skajshmërinë e gjthësisë
Si valët e detit ngritë zërin e penës
Dhuntia të është dhënë me shkronjat
Pasuro poet gjuhën shqipe me vjershat.

Hija yte nesër do shkëlqej fortë
Kaluara do të të kujtoj e ardhmja me shumë dritë
Pastërtia e historisë është në ju gërshetuar
Madhështia kurrë nuk do ju haroj në librat e pasuruar.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VIII
tamej

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019