A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Çajupi

ÇAJUPI
ANDON ZAKO

Zërin burrëror ngrite në Vëllazëri
Flaktë i prerë veprove në Egjipt
Frymëzove nga larg apostujt e shkronjave
Dashurinë patriotike mbjelle me shumë mirësi.

Drejtësinë e përqafove shumë kohë para në gurbet
Titull Nderi të kujton me alfabetin latin
Supgjërë syprehtë u kushtove çështjes
Kërkove barazi në vitin 19-nëntëmbdhjetë.

Baba Tomorri zgjoi atdhetarët mbarë
Kërkove kushtrimin besën dashuri shpalose
Godite pabarazinë u vërsule anmiqëve
Rrugëtove drejt demokracisë në botën e mjeruar.

Në ty mbjellur janë sarkazma të tragjedisë
Gjete forcë të paepur patriotike
Në krye të shoqërisë ngritur je sërish
Rreptë u vërsule kundër monarkisë.

Matanë detit ëndrroje atdheun
Brengosur endje rrugëve të Kajros
Mëmëdheu që aq shumë e deshte heshti
Sot vatrat arsimore shfletojnë Çajupin.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019