A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ikonë

Shtatëdhjetë e pesë poetë, të IKONËS,
Në këtë lapidar jetësuar janë,
Nga e kaluara me shkronja përcjell,
Shtegtojnë drejt shtegut të përjetësisë.

Dhënë kanë dashuri, viktimë, lot, jetë,
Mbretëreshës së shkronjave, poezisë,
Janë aty bohemët, zonjat, mistreset, dashnorët,
Bashkuar me ndërkombëtarë, në qiellin sublim art.

Në mbretërinë e Pellazgëve shumë të lashtë,
Lindur janë emisarët e letërsisë shqipe,
Prore me popullin, dhimbjen, kënaqësinë, ekstazën,
Ndier kanë në thellësitë e shpirtit.


Ngritur janë luftëtarët për pavarësi doemos,
Mbështetur me gjoks, pushkë, shkronja të shumtë,
Rrugëtuar kanë bjeshkëve, varfërisë në acar,
Shënjestruar atdhedashurinë të shenjtën kauzë.

Rrugë të gjatë biblike kanë bërë,
Duruar barbari egërsi nga djajtë e shëmtuar,
Çasti i burrërisë me krah bujare kuqezi,
Vendosur të arrin qëllimin e Bashkimit Shpirtëror.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019