A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Largohem!

Pluhurosur rrugë është,
errësira verbëron, pa dritë,
hyrë jam unë,
vet, në këtë botë .

Gumëzhim kërcënues ndëgjohet,
gjallërojnë, arëzat, katran, grabitqarët
zjarrë,pasiguri, frika sundon,
banojnë këtu djajt !

Në fund, shoh dritë,
ngjitur më janë këmbët,
e tërë kjo rëndon,
papritmas, frymojnë mushkëritë.

Në vend këtë, të qetë,
mbretëri e pazakont,
shoh engjëjt, që marshojnë,
buzëqeshur janë, ecin mbi yjet.

Godinat e shumtë,
pastër, me shumë kat,
banorët dalin, ftojnë,
të bisedojnë me ardhacakët.

Ofrohem buzëqeshjes së ngrohtë,
fytyrë engjëllor, që shëndrit,
takohemi, më përqafon,
pyes vallë, ç’është kjo botë?

Endemi në ajër, të lehtë,
rrethuar me aromë të freskët,
porta e hapur dhomë ofron,
jemi bashkë, ne, dy dashnorët.

Tha...jeta këtu është art,
prore, rinia e flaktë,
do shijosh këtu, të premtuarën,
përjetësinë e plotë.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019