A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin

Vendlindje

Kërkoj leje, të takoj lashtësinë,
përqafoj gjurmët e mvetësisë,
dashuroj të kaluarën, shenjtërinë,
frymoj të sotmen, madhështinë.

Qetësia e Juaj, heshtur pasuron,
rrjedhë burrëria, fjala e dhënë,
mbështetur nga miqtë sërish frymon ,
vlon në brëndësi, krenohesh me lirinë.

Gjendur je shpeshë në vorbullën e historisë,
shkelur, por kurrë e gjynjëzuar,
buron krenaria epike e çiltërsisë,
e shtrenjta vendlindje, shumë je munduar.

Sulmuar të kanë, djegur, shktarrëruar,
deportime histerike masive duruar ke,
thirri kushtrimi forcë e trashëguar,
djemtë dhe vashëzat rrjepën qiellin me forcë biblike.

Atdhe, rritur ke shqiponja, skiftera,
sot shpartallojnë qiejt, lartësitë marramendëse ,
syqelë, përkrahur nga mbarë njerëzia,
mburret mbretëria me pastërtinë e ndërgjegjes.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  18

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018