A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Të Lutem Më Shtegto

Më shtegto drejt diejve
ylberin të përqafoj
në kreshtat e pafund
me sy shqiponjë të shikjoj.

Tek hapat e para të njerëzimit
fiset e lashta Ilire
luftëtarët Fisnik Kalorësit Bujar
drejt ngjyrave madhështore kuqezi.

Të takoj të kaluarën
Ikonat e Penës Shqiptare
të falenderohem kolosëve
Naimit, Radës, Fishtës, Migjenit…

Më shtegto
ku gjynjëzohet madhështia e forcës
bukuria e imagjinatës mbërthen
zhveshen të gjitha pyjet
të vazhdoj tek fjalët me epsh të shkruara.

Tyran Prizren Spahiu
Vargje poetike X
Bohemi

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019