A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Per Nënën

Vlerë!

Dritë je që më zgjon, ëndërr që përqafoj
takova dashurinë tek ti e imja zonjë!

Nënë je
madhështore qëndron në Olimpin e Athinës
perle e thellësisë së ndjenjave
bekuara vatër e shtëpisë
gjyshe e pragut
bota nevojë ka për ty.

Të lutem
shpëlo urtësinë,forcën magjike, dashurinë prindërore
ndërgjegjen e njerëzimit pasuro
të ndien tërë bota
burimin e pastër të zemërgjërësisë!

Linde princesha, princa të zbukurojnë natyrën
vetëm ti begaton qiellinë mbretëror
nën këmbët e tua flenë parajsa!

Dëgjova
qetësinë hyjnore duke pëshpëritur
përkulu, respekto, puthe, dashuro
nënën e natyrës që jetë dhuron
zonjën
që SOT është me poetët, vlerat sublime të njerëzimit!

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019