A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Sergei Yesenin

Motive të fshatrave ngritën poetin,
Lartësuan, në letërsinë botërore,
Bohem i kohës, dashnor i krisur,
Jetësuar me ekstazën e kënaqësisë, Duncan.

Pena që u prangos me dashuri në natyrë,
Metafora të përkryera në jetën e artistit,
Nuk qe e mundur të notoj në heshtje,
Nënshtroi artin mendjemprehtësisë së etur.

Dashuria, eklipsi i zjarrtë i jetës,
…herët ndier ka, hapat e fundit të frymëmarrjes,
Vetmuar, në dhomën e hotelit,
Vendos të vërë drynin shkronjave të vjershës.


Shpirtërisht i helmuar nga koha i mposhtur,
Nga venat e prerë, gjaku shpërthen si burim
Përfundon i riu jetën e vrazhdë shumë,
Mbesin shkronjat e shkruara, me gjak lamtumirë.

Alkoolisti, me laviret i shoqëruar,
Drejtohet..gjallë je nënëloke? edhe unë jam,
Poezi, që mposht, dërmon, përqafon,
Atë ditë të bekuar, u largua nga jeta i gjunjëzuar.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019