A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mësuesit

Qytet I Dhimbjes!

Qytet i DHIMBJES!
04.03.2018
in memoriam

Prizrenali
vazhdojnë shpirtin të ushqejnë
"EJA", "UNUTMA", "MERIMANGA"...

Mesditë, ngjallur qyteti është
dëgjohen zëra pëshpëritëse
nga kjo botë , "Vogëlusha Keti" qetë u largua

Shoh,
HUTUAR Shadervani qëndron
cicërimat e zogjëve tingujt e kitarës kërkojnë
në ajrin freskues të Marashit
mbledhur janë rokerët
kujtojnë të parin, engjullin e muzikës evergreen.

Ardhur janë nga të katër anët
Kurilla, Nënkalaja, Ralini, Lumbardhit qytetarët
në heshtje, dinjitoz, përcjellin në të fundit marshim
ëmblemën, rokerin, gurin e çmuar shëndritës
dashnorin e të bukurës
Bohemin e Detit Adriatik
Nijazin SIMBOLIN e çiltërsisë...

Ne
sot e përcjellim në botën e amshuar
i qetë të prehet, prore për të u kujtuar...

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019