A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Bekuara E Muzgut

Përherë e blertë
aromë që ngjall shpirtin
posi unaza e eklipsit të hënës
dashuri shpreh kopshtit tim pranveror.

Tingujt mistike të etur derdhen
e hollë shtresë mbulon sipërfaqen
eja bashkërisht të sundojmë këtë bukuri
ngjizemi në një, nën dritën e yjeve të vallëzojmë.

Jam pranë në vend të bekuar
e hollë në shije, çastet dashuroj
ledhatom, dua të ndiej jam gjallë,
apo vetëm ëndërr është, unë nuk dua të zgjohem.

Shikjimi yt thith tërë nektarin
të lëngshme buzët ajrin e muzgut ndiejnë
mpiksur posi nektari i parajsës
lundërojmë tej ndjenjave imagjinatës së përkryer.

Shushuritës fjalët e ngrohtë arrijnë të më mposhtin
trupi dorëzohet dashurisë së rilindur
puhiza ledhaton trupin e kënaqur
heshtja, vetëm heshtja tani sundon.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019