A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Çmuara

...do doja buzët e tu të takoj
ngrohtësinë e frymëmarrjes të ndiej
në heshtjen tënde të banoj
më përkryeren fëmër të jetoj,
pyes
vallë, ç'epsh fshehur është në tëndin krahëror
që qenien time ka dehur
magji i thojnë apo dashuri e fshehur
ti, grua e energjisë kurorë
në ndjenjat e mia ke hyrë,
aromë
mbështjellur më kë me afsh të aromës
endem në dashuri më përcjell aroma erëzues
prore aty je, si nektari frymëzues,
valltare e natyrës
në ty, gjetur kam qetësinë e pendës
agimin, perëndimin, ditët e jetesës
ndritshëm rrugëtojnë drejt oazës,
mëngjes
ditë të mbarë urojnë
gjoksin më pasurojnë
fëmijë janë, mbesat, nipat që lozin
kuptim japin jetës tim, pasurojnë oxhakut ardhmërinë...

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019