A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Poezi Bohemiane

…artit lejova pavarësinë
dashurisë, afshit nënshtrimin
joshjes bukuritë e natyrës
kënaqësisë gjuhën e shpirtit
fisnikërisë oazën e miqësisë
momente këto
mbase feniksit të letërsisë të ndiej rilindjen…

*
…ah, VARGU e imja dobësi, gëzon mrekullinë e jetës
vazhdon të endet kuloareve të letërsisë
brenda kohës shushuritëse
ehoja më pyeti
rrëfe tani, Bohem
ç'mister fshehur është në epsh
ekstazën që aq shumë e sfidon,
mërin, xhelozinë, furtunat e paedukatës që urren
Bohem, na trego
ç’është aq magjike
fshehur në trungun e SHKRONJËS së përjetësisë?

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019