A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Skllav Jam

Lirinë time të qenies njeri
dorëzova edukatës së shëmtuar,
pëllëmbë fytyre që kam, fala gënjeshtrës së rafinuar
vartës jam i varrezave të premtimit,
kënaqësinë e mendimit shita për ca lekë
shtrenjtën zemër ma vodhe
drejtën e shenjtërisë më dhunon,
dobët qenie jam unë,
për kafshtatë goje
kolltuk, kravatë, veturë, banesë, afarizëm
lidhësen në qafë më vure
lapsin robërove,
uroj
më shkel më tej, shuplakos unin tim
përplase egon tënde në timin ndërgjegje,
helmo, ajrin e pastër të natyrës
detyrom
arrogancën tënde të lakmoj
përkulem injorancës,
unë
nuk meritoj të më thërrasin njeri!

Tyran Prizren Spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019