A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin

Kushtrimi I Poetit

Ngrituni, shfletoni shkronjat e shenjtë
në vendtakim udhëzime do gjeni,
minierë kjo, shumë e hapur
fton rininë e humbur,
jeni ideali, shpresa e shoqërisë
virtyti më sublim i krenarisë,
në ju, gërshetuar janë ëndrrat
që duhet mishëruar në realitet,
gjetur do keni, fjalët e poetit
ato, të ndërgjegjes së kombit,
thurur është aty, dashuria atërore
flaktë, kjo ndjenjë e vargjeve,
të zjarrtë janë strofat
qëndisur me shumë sinqeritet,
shpier do jeni si margaritarë
tej bjeshkëve të Sharrit gjer në Lidhje, Vlorë, Krujë të Kastriotit.

Vargje poetike
All rights reserved

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019