A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Kosovën

Kosovës...

Nëntëdhjetatë
kohë e artë e mërgimit
atëbotë kufijt nuk ekzistonin
rrjedhnin lumenjtë e njerëzve
kërkonin qetësinë e shpirtit.

Unë, vërtet mohikan
shpinën nuk ta ktheva
shtërngata të shumtë durova
kohën e spastrimik etnik
stuhitë
besoja në ty, ndejta kokëlartë
atdheu im, pangopura Kosovë.

Më lejo të të pyes
pse sot je stolisur me shëndetësin e qelqtë
arsimin që pikon lot
maestrot që lindin ligje gjynjëzuese
pranoj
unë vështirë frymoj
rrëmbyer jam, izoluar me vetmin.

Të them i mashtruar jam
vërtet nuk mundem
dëgjo
krahërorin tim
i ngushtë, sinqertë, i moshuar
i përulur, betohem
unë pasurohem kur përmendet emri yt, Kosovë!

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019