Vëllezerit Dervishi
Vëllezerit Dervishi
Vëllezerit Dervishi
  • Vendlindja:
  • Maqedonia e Veriut
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore folklorike
Vëllezerit Dervishi është grup artistësh i njohur. Vellezrit Dervishi jane Aziz Dervishi dhe vellai i tij Dervish Dervishi. Ata njihen si bilbiat dhe ambasadoret e Melosit kercovar burimior.

Vellezrit Dervishi kane marre çmime neper festivale. Kane bashkepunuar me kompozitore te shquar dhe me kengtare te Kosoves, Shqiprise dhe Maqedonise. Jane nder kengtaret me te shkelqyer te estrades burimore dhe asaj popullore dhe gjithashtu jane nga te paktit kengetare qe e kane me te vertete ne shpirt kengen e patser shqipe.

1977 Incizimi i pare ne Radio Prishitna me Demir Krasniqin, 9 kenge ku me sukses ishte "Lidhja e Prezrenit"
1982 Albumi i pare i titulluar "Ibe Palikuqa" u realizua nga Jugodisk, Beograd
1983 Albumi i dyte "Shkova ne sheher dhe u erra" u realzua nga Jugodisk, Beograd
1985 Albumi i tret "Shqipet e Liris" u realizua nga Produksioni Muzikore "Kosova Fonia" Prizeren, Studio: Robert Sazdov" Shkup
1985 Si duet me Dervish Dervishin (Vellezerit Dervishi) dhe Mihane Dervishi realizuan albumin "Kenonte Bilbili" nga Produksioni Muzikor "Evropaturist" Ferizaj Studio: Tra-La-La Shkup
Qe nga viti 1989 kur u hap Produksioni Muzikor "Beni" nga Kercova me drejtor Sami Mehmeti, pervec ketyre albumeve te incizuara, u realizuan 20 albume
1989 Dervish Dervishi - Keno moj cyce me Produksionin Beni & EvropaTurist
1992 Festivali "kenge jeho" ne Struge, vendi i pare: per kengen burimore "Si kjo donja ska gjakova", ku u hapen rruget edhe neper koncerte me estraden shqiptare per here te pare ne maqedoni: Gjermani, Zvicer, Kosove, Maqedoni dhe u realizua kollazhi i nje Vidoe Projekti me artistet: Koce Devole, Kozma Dushi, Mimoza Nazarko, Luan Zhegu, Skender Sallaku, Xhevair Zeneli, Miranda Hashani, Aziz Dervishi, Adelina Ismaili etj...
1993 Tingujt Burimore nga Vellezerit Dervishi (Kenga me e preferuar: "Luta Fukaraja" qe llogaritet kenga me e rende per ta kenduar nga melosi i kenges burimore kercovare)
1994 Vellezerit Dervishi "Moj lule Uskane" nga Produksioni "BENI", Studio: WIRUSI - Tetove (Nr. 1 hit album, me i shituri ne Maqedoni)
1995 Vellezerit Dervishi "Nga melosi burimore kercovare" Studio: Amet Azizi
1996 Vellezerit Dervishi "Kenge Burimore Kercovare" Studio: Amet Azizi
1997 Aziz Dervishi: Kenge me Vecanti" nga Produksioni BENI, Producent: Sami Mehmeti, Studio: MTV (hit kenga "qasma doren") ku me kete nge dhe "Po te bej rixha" morri pjes ne festivalin "12 Yje ne Holiwwod" ne TVSH ku nga 72 kengetar u fut ne finale.
Incizim ne TVSH se bashku me vellaun Dervish Dervishin,
1998 Dervish Dervishi - Album: "Emrin tend ne zemer e mbaj"
1998 Albumi: Aziz Dervishi "A mban mend moj xhane" Studio: MTV, Mzuika & Orkestrimi: Naim Gjoshi
Bashk me Vellaun morren pjes ne festivalin "Maratona e Kenges Popullore" ne TV Klan se bashku me Agim Poshken, morren cmimin e kritikes,
1999 Albumi "Bilbilat Kercovare" Studio: Wirusi
2000 Albumi "Gjitmon me ju" vellezeerit Dervishi, Studio: Wirusi
2002 Albumi: "Burim i pashterrshem"
2004 Albumi: "Kjo eshte Kenga Jone"
2009 Albumi: "Jeton Melozi Burimore Kercovare" (kenga hit Vajza jone Orkestrimi & Studio: Ilir SHaqiri
2010 Kenga & Video klipi "Moj Xulluf me boj" bashkupin me Besiana Mehmedi, Ork: Damir Imeri
2011 Albumi: "Tingujt e Melosit te pashuar"
2013 Albumi "Me te mirat nga Vellezerit Dervishi" pjesmarrje ne festivalin "Les Orientales" ne Angeres France, dhe "Cite de la musique" Paris France
ku befasun francezet me kenge barishtore "Delja Rude" me kordinator Arben Mehmeti.
Më datë 19 Mars 2013, Shkodran Tolaj, Besiana Mehmedi & Aziz Dervishi publikojnë videoklipin "Shqipet E Uskanes". Muzika e këngës u punua nga
Shkodran Tolaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi.
2014 Më datë 25 Mars 2015, Aziz Dervishi publikon videoklipin "Sa Te Deshta Ty". (Muzika & Orkestrimi: Naim Gjoshi)
2015 Albumi: "Sigjithmon edhe tani, me ju Vellezerit Dervishi", ne bashkupin me kavallistin Qemal Kadriu, Ardi Osmani & Mexhait Ramadani.
Më datë 25 Maj 2015, Aziz Dervishi publikon videoklipin "Nene E Ngrata". Muzika e këngës u punua nga Qamil Aliu, teksti u shkrua nga Qamil Aliu,
ndërsa për orkestrimin u kujdes Arsim Stafa.
2017 Vellezerit Dervishi, Argeton Dervishi, Uran Dervishi, Rabie Dervishi "Uskana eshte e jona" (Muzika & Text: Vellezerit Dervishi
2018 Vellezerit Dervishi, Fituesit e Cmimit GRAND PRIX TV21 (Kercova per Kercovaret)
2019 MANIFESTIMI ME I MADH NE HISTRORINE E KERCOVES "40 VJETORI I VELLEZERIVE DERVISHI" me mysafir: Naim Gjoshi, Ilir Shaqiri, Shkurte Fejza, Agim
Poshka, Besiana Mehmedi, Shkodran Tolaj, Sinan Zylbehari, Bajramali Idrizi, Dilaver Kryeziu me udheheqje nga moderatori i famshem Avni Qaili,
Organizuar nga Rrahim Ramadani dhe Uran Dervishi.
2020 Vellezerit Dervishi, Fituesit e Cmimit GRAND PRIX "THE BEST" (Per ruajtjen e kenges tradicionale burimore kercovare).

Më datë 9 Maj 2021, Vellezerit Dervishi publikojnë videoklipin "Sulltana E Qafes". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Demir Krasniqi, ndërsa orkestrimi u realizua nga Artan Jusufi.

Më datë 29 Qershor 2021, Vellezerit Dervishi publikojnë këngën "Igjidi Brahimi", në bashkëpunim me Ardi Osmanin dhe Mexhait Ramadanin. Kënga u punuar për në UNESCO.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: pmbeni pmbeni  Komente 2