Vahit Nasufi Poezi
Vahit Nasufi

Lamtumirë Legjendë

(Në shenjë nderimi dhe kujtimi të përjetshëm)

Kur legjendat jetë ndërrojnë,
Këngë e vjersha u kushtojmë,
Të gjithë ata që e meritojnë,
Edhe pas vdekjes t`i nderojmë.

Fjala është për një sportist,
Për Fadil Vokrrin fudbollist,
Lindi n`Sfeçël të Podujevës,
Më 23 korrik të 1960 -tës.

Ishte i ndershëm si qytetar,
Me kulturë, zemër bujar,
Si kolegë, shok dhe mik,
Ndaj secilit ishte besnik.

Adhurues ishte i folklorit,
I këngës, valles dhe humorit,
Ndaj të varfërit kishte mëshirë,
Gjithmonë ndihmoi dorën e shtrirë!...

Studioi për menaxhim dhe biznes,
Mbaroi studimet me sukses,
Por, n`këtë drejtim s`punoi aspak,
Fudbollin më shumë e kishte n`gjak!

Që kur ishte adoleshent,
Dukej qartë se ishte talent,
Në KF Llapi, është regjistruar,
Karrierën sportive aty e ka filluar.

Që kur ishte shtatëmbëdhjetëvjeçar,
Për fudboll ishte magjistar,
I jashtëzakonshëm si driblues,
Luante n`pozicionin - qendërsulmues.

Pastaj prej Llapi, shkoi n`Prishtinë,
Numrin nëntë, mbante mbi shpinë,
Shkruajtën gazetat n`faqen e parë,
Një yll i lindi fudbollit shqiptarë!

I takonte plejadës së artë,
S`harrohet kurrë ajo gjeneratë,
Të gjitha skuadrat pësonin disfatë,
Nga Prishtina këtheheshin duarthatë!

Klubet e mëdhenj kur e hetuan,
Shumë prej tyre e kërkuan,
Në Beograd, fati e transferoi,
Për KF Partizani, kontratën nënshkroi.

Për Jugosllavinë e atëhershme,
Fadili luajti dymbëdhjetë ndeshje,
Në vitin 1986 -të, unanimisht,
U zgjodh më i miri fudbollist!

Juventusi i madh, shumë e kërkoi,
Por, shërbimi ushtarak nuk e lejoi,
Zonjës së Vjetër, për t`iu bashkuar,
I mbeti ëndërr e pa realizuar!

Shërbimin ushtarak kur e mbaroi,
Karrierën në Francë e vazhdoi,
U bë lojtar i KF Nimes,
Si yll shkëlqeu, në klubin francez!

Për më t`mirin e ish Jugosllavisë,
Zgjoi interes Fenerbahçja e Turqisë,
Me që oferta shumë i premtoi,
E la Francën, në Stamboll shkoi.

Karrierën e suksesshme, kur e mbaroi,
Në disa skuadra si trainer punoi,
Një ditë Europës i tha lamtumirë,
U këthye n`Atdhe, të jetojë më mirë!

Për t`udhëhequr fudbollin kosovar,
Në vitin 2008 -të, u zgjodh kryetar,
Me shumë përkushtim Fadili punoi,
Në UEFA dhe FIFA, Kosovën antarsoi.

Por, më 09 qershor 2018 -të,
Ylli i fudbollit, papritmas ndërroi jetë,
Pësoi në zemër një sulm kardiak,
Ia ndërpreu jetën pa u bërë plak!

E çojnë n`spital, për ta shëruar,
Menjëherë mjekët e kanë kontrolluar,
Por, stetoskopi kishte vërtetuar,
Se rrahjet e zemrës i kishin pushuar!

Shumë lojtar Fadilin, e kishin idol,
Për fudbollin, do të mbetet simbol!...
Legjenda e fudbollit, kurrë s`do t`harrohet,
Stadiumi Prishtinës, "Fadil Vokrri" emrohet!

Te banese e fundit kur e dërguan,
Me kurorë lulesh varrin ia mbuluan,
Shumë referate, Fadilit i lexuan,
Sumllat e lotve, nuk u shterruan!...

Vëndi yt, i zbrazët s`ka mbetur,
Ndërrove jetë, por, nuk ke vdekur!
Veprat tua, me vlera madhështore,
Do t`i ruajmë n`arkivat shpirtërore,

Malli për ty, o i dashuri Fadil,
Do t`na djegë n`zemër, porsi kandil,
Tani në paqe prehu i qetë,
Dheu me ar, ty të qoftë i lehtë.

Tani fizikisht u ndave prej nesh,
Por, i gjallë gjithmonë do t`jesh,
Do t`kemi n`zemër dhe ndër mend,
Lamtumirë legjendë...

Kërçovë, më 16 qershor 2018

- Poezi nga Vahit Nasufi


- U dërgua nga vahiti -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0