Valbona Halili
Valbona Halili
Valbona Halili
  • Vendlindja:
  • Tiranë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri Shqipëri
  • Ditëlindja:
  • 4 Mars
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Valbona Halili është këngëtare e njohur. Si nxenese ne shkollen fillore "Deshmoret e lirise" ne Tirane, ka filluar qe ti bije violines. Talentin per kendim ia ka zbuluar mesuesja e saj Aferdita Morina e cila e ka keshilluar qe ajo te studioje per kanto, pra ne vitin 1988 ajo mbaron per kanto. Fill pas kesaj ajo merr pjese ne nje evenimet te quajtur "12 ne hollivud" ku arrin deri ne gjysemfinale me shume sukses. Arritje deri ne finale nuk e shijoi sepse merr pjese ne nje festival ne Turqi me nje grup folkloristesh, ku ajo u paraqit me kenget "More djale me syte e zinj" dhe "Eja te lutem". Ajo bashkepunon me kompozitoret e talentuar siç jane Edi Balili, Armand Trebicken, Jorgo Papingjin etj me te cilet ka pasur shume sukses.

Albumi i saj i pare erdhi me ndihmen e kompozitorit te shquar Fatmir Lela, i cili ka shkruar tekstet dhe rregjistrimet e kengeve jane bere ne studjon e Shpetim Saraçit. Kete album e titulloi "Nje nate me hene".

Ne vitin 1996 sjell albumin e dyte "Sa me mungon o nene", te cilin ia ka dedikuar nenes se saj te vdekur.

Në vitin 2006, Valbona Halili publikon albumin "Hall Me Burrë Hall Pa Burrë", album ky i cili kishte nje titull shume intrigues.

Albumin e katert e realizon ne vitin 2009 ne te cilin jane te perfshira kenge popullore te Shqiperise se mesme dhe balada.

Në Nëntor 2013, Valbona Halili merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Per Midis Pazarit Durrsit".

Në vitin 2010, Valbona Halili publikon albumin "Më Këndon Shpirti".

Më datë 23 Dhjetor 2011, Valbona Halili, Shyhrete Behluli & Ismet Peja publikojnë videoklipin "Baba E Nona Të Kan Rrit".

Më datë 21 Mars 2012, Valbona Halili publikon videoklipin "Jam Kapter Me Grada / U Bu Bu Mi Mome".

Më datë 22 Mars 2012, Valbona Halili publikon videoklipin "Shkallet E Tujonit".

Më datë 7 Korrik 2014, Blerim Gashi & Valbona Halili publikojnë videoklipin "S’ka Kufi Kur Flet Dashnia". Teksti u shkrua nga Suzana Fazliu.

Më datë 2 Gusht 2014, Valbona Halili publikon videoklipin "Tata". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 23 Dhjetor 2015, Valbona Halili & Bledar Dapa publikojnë videoklipin "S'ka Si Cuni".

Më datë 14 Qershor 2016, Valbona Halili publikon videoklipin "Pa Ty", në bashkëpunim me Graciano Caka.

Më datë 2 Mars 2017, Labinot Rexha publikon videoklipin "Kjo Dashni", në bashkëpunim me Valbona Halili. Teksti u shkrua nga Vojsava Alia. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 8 Korrik 2017, Valbona Halili & Aranit Hoxha publikojnë videoklipin "M'ka Marre Malli", në bashkëpunim me Shkurte Fejza. Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 5 Prill 2019, Valbona Halili publikon videoklipin "Zemren Ma Ke Borxh". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli.

Më datë 20 Nëntor 2019, Erion Sheri publikon videoklipin "Nga Tirona N'Elbason", në bashkëpunim me Valbona Halilin. Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka & Edi Balili, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 29 Dhjetor 2021, Valbona Halili publikon videoklipin "Jarëm Jarëm". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, ndërsa teksti u shkrua nga Armand Trebicka. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Edi Balili.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Valbona Halili »

Komente 4