Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Shprese


Bisede Me Kohen

Flas me ty moj kohez e mire!
Pa me degjo pak!
E di e di qe ke pune
Dhe rrugen e ke goxha te gjate.
E di edhe qe dikush te pret edhe ty
Ne fund te udhetimit tend
Plote te papritura
Edhe ti nxiton, madje shume.
Por te lutem ndalu vetem pak,
Dua te bisedoje me ty.
A I sheh njerezit si jane bere?
Nuk njihen ngjajne si nje kope
Delesh, e c’them edhe une,
Delet jane te bindura te urta
Kane dashuri, jane te lumtura…
Ndoshta mund te them qe jane bere
Si cakenj!- po, ashtu jane bere
Si cakenj qe duan vec te shqyejne..
Dhe e di ti moj kohez simpatike!
E di se cndjeje, ? - ndjeje
Qe vlerat e verteta jane flakur atje tej..
Shume thelle,
Dashuria e paster
Eshte zevendesuar me
Kthetrat e pabesise,
Me imoralitetin dhe fytyren e shemtise.
Sa brutale sjelljet e njeriut!
Oh, e di u lodhe moj kohes e cmuar,
Dhe me thote:
Boll moj Valentine, boll
Me keto fjalet qe gjithmone mi thua!
Po une e di pse ti them?!
Sepse ndjeje ne shpirt lehtesim
Kur nuk pajtohem
Me hipokrizine,
Ndaj , te lutem
Nese ke ne dore dicka…
Tjetersoje kete…njerine….
Beje …. Si me thene
Me te mire…

Valentina Llapri (14.05.2016)
ndjesite e shpirtit tim.

- Poezi nga Valentina LlapriZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  31

Komente 0