Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Shprese


Sikur

Sikur të kisha një fuqi magjike,
Botën do ta bëja të butë dhe të mirë.
Njerëzve, mendimet do t’ua ndryshoja,
do të ndriçoja çdo skutë dhe errësirë.

Malet sdo të rrinin më të vrenjtura,
Fushat do gëzonin çdo sekondë.
Kombet do të ishin veç të qeshura,
nga buzët e tyre mjalti do t’pikojë…

Fëmijët anembanë do ishin të lumtur.
Fshatari në ara do t’punonte.
Çdo gjë do t’qe e mirë dhe e bukur,
njeriu veten s.do e lartësonte.

Lumturinë dhe gezimin do t’sillja çdo herë,
Dhe s’do të ndjeja lodhje , ju betohem…
Do t’zhdukja xhelozinë, cmirën , dhe më të keqen erë…
Sepse kur bëj këto , lumturohem.


Sikur të kisha një fuqi magjike,
Boten do ta bëja të butë dhe të mirë.
Paqja dhe dashuria do t’mbretëronte,
ju betohem do t’zhdukja çdo errësirë.


Valentina (6 prill 2017)- kucove

- Poezi nga Valentina LlapriZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  11

Komente 0