Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Natyrën


Vendit Tim Të Ëmbël!

Natyra e vendit tim!
Me e bukura ne bote,
Me i embelti blerim.
Me diellin , me te magjishmin
E koherave dhe ererave!!
Me endrrat dhe shpresat
Me driten e qiellit
Me yjet qe i kane
Rene ne pjese..
Ketij vendit tim te dlire.
O enderr e bukur
E mencur , e paster
E mire, e dlire.
Beju realitet
Ketij vendit tim te sinqerte.
Sepse ai i meriton,
Toka jone , ka me
Te miren arome..
E ndjen?
Afroju, tokes se praruar
Une s’di te genjeje..
Mbushe vec me drite qielli
Cdo pellembe toke.
Ka drite, edhe jete..
Pastroju syte njerezve
Vellezerve tane…
Qe ta kene shikimin te qarte.
Oh c’arome e plote
Lulesh dhe vlerash perqark…
Sa bukur, duket sikur shpirti
Eshte bere si zambak.
Si zambak i bardhe
Ne vazot ngjyre kafe
Te ballkonit te fqinjes time.
O toka ime e shtrenjte
O vend i mbushur plote bekime.
Ne beson ne Zot
Ti o njeri i mire,
Veriu veshin
Fjaleve te pasterta
Qe dalin
Si ujevarat papushim.
Copezat e mencurise
Se qiellit
Kane nisur te bien
Pikerisht ne vendin tim
Malet jane zene
Dore per dore,
Dhe fushat
Kendojne pa pushim.
Oh natyre e mencur
E vendit tim te mire.12/03/2017)

- Poezi nga Valentina LlapriZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Komente 0