Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kohe Menxyre

Kohe mynxyre
Mbushur me trishtim
Ankesa shkresa
E plot padrejtesi
Si krishti falen
Cdo dite ca te pacipe
Me fytyren e ashper
Dhe zemren plot kripe
Disa qafetrashe
E disa qafeholle
Disa mendjekrisur
E disa qe neglizhojne
Me mynzyre se kaq
Nuk ka ku te veje
Vuajtje e papunesi
E ctjeter valle tju them??
Kjo kohe sme pelqen
Me duket e pabese
E zeze e strengur
Si njolla e kafese
Se sjane te gjithe njelloj
Cakejte sikur kendojne
Naten edhe diten
Ata gjithmone lulezojne
Dhe koha fanatike
Kalon me shpejtesi
Harron qe le dhe shenja
Tek I pasterti njeri
Pse? Njerezit sjane njesoj
Pyes kohen kur kalon!!
Ajo qesh me cinizem
Dhe vete e lumtur vrapon
Une rri dhe veshtroj eren
Qe tundet lehte lehte
Ecen pak mendjemadhe
Ashtu sic I pelqen asaj vete
Pas saj vjen edhe shiu
Me kokrrat e medha
Dhe era los me te
Ndersa qielli I sheh gjithe sevda
Kjo koha ster e zeze
Spo hapet sot hic fare
E piste e zeze e strengur
Ma plasi shpirtin fare…
Valentina
9 shkurt 2013

- poezi nga Valentina Plaku


- U dërgua nga fotovali -
Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim