Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Fjaltë E Sharkisë

( Kushtuar Poetit dhe Rapsodit të popullit Agim Gashit i cili u gjend në koma më 21 Janar 2016!)

Sot Sharkia e bacit nisi me vajtu
Qohu Agim se në vetmi m'ke lan mu
Me mi dridh kta tela veq ti ja ki zakon
Qohu bre burrë, kënga jote le të jehon

Bashkë me zogjtë e malit ti edhe unë
Ti këndojmë këngët që na lan pa gjumë
Ti këndojmë Atdheut e jetës me trishtim
Ti këndojm Trimave që ikën në amshim

Unë Sharkia jote sot po ti them dy fjalë
Qohu bre Agim miku, qohu ti bre djalë
Se zogjt e malit sot m'kan pyet për ty
Ku asht Agim miku kangës me ja msy

Tuj lotu unë Sharkia i thash se je sëmur
Te pikëlluar ata fluturuan drejt lumit Rur
Aty ku ti shpesh ke biseduar me ta
Ku ke thurur vargje e ke këndu me ta

Te dritarja spitalit erdhën për me te pa
Xhamin e dritares me lotë e kishin la
Unë Sharkia jote e lusë Zotin për ty mik
Mos ma merr Agimin nga jeta mos të ik

Edhe lapsi po loton me vargjet e tua
A e din moj Sharki Agimin sa e dua
Por e kam një shpresë se ai ka me ardh
Edhe për ne do të vjen një ditë e bardhë

Valmira Beqiri - Morina
21.01.16 Zürich

- poezi nga Valmira Beqiri-Morina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet