Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Mbrenda Meje Jeton Sëmundja

(Kushtuar mikës time Që vuan që pesë vite nga sëmundja)

Që pesë vjetë jetojë me smundjen
Jetojë me vujtjen e me dhimbjen
Askënd t'afërm se kam pranë
Të paktën, Nanën ta kisha pranë

Ah këtë smundje ma se durojë
Përveq dhimbjes në trup e shpirt
Në asgja tjetër nuk mendojë
Nuk e di kshtu si do të jetojë

Më shkon mendja te nana ime
Sepse ajo është pjesë e zemrës time
Dhimbje e halle t'mija ajo nuk i dinë
Nuk dua ti tregojë për t'ja shtu mërzinë

Ah moj sëmundje që jeton brenda meje
Dua të largohem përherë prej teje
Me dhimbje e halle, n'shpirt m'ke lodh
Prej atëherë kur n'mua ke ndodh

Çdo ditë barna e ilaçe pa ja da
Nuk e di mirë a janë tuj m'ba
Llojë llojë medikamente tuj mi ndrru
A thu do të munden me m'shëru ?!

Zoti i madh sëmundjen e ka dërgu
Për çdo sëmundje ilaç ka dhuru
Shpresa e fundit Zot i madh je ti
Me më nxjerr nga kjo fatëkeqsi
-------------------------------------------------------------
Valmira Beqiri - Morina
07.03.2016 Zürich

- poezi nga Valmira Beqiri-Morina


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet