A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mbrenda Meje Jeton Sëmundja

(Kushtuar mikës time Që vuan që pesë vite nga sëmundja)

Që pesë vjetë jetojë me smundjen
Jetojë me vujtjen e me dhimbjen
Askënd t'afërm se kam pranë
Të paktën, Nanën ta kisha pranë

Ah këtë smundje ma se durojë
Përveq dhimbjes në trup e shpirt
Në asgja tjetër nuk mendojë
Nuk e di kshtu si do të jetojë

Më shkon mendja te nana ime
Sepse ajo është pjesë e zemrës time
Dhimbje e halle t'mija ajo nuk i dinë
Nuk dua ti tregojë për t'ja shtu mërzinë

Ah moj sëmundje që jeton brenda meje
Dua të largohem përherë prej teje
Me dhimbje e halle, n'shpirt m'ke lodh
Prej atëherë kur n'mua ke ndodh

Çdo ditë barna e ilaçe pa ja da
Nuk e di mirë a janë tuj m'ba
Llojë llojë medikamente tuj mi ndrru
A thu do të munden me m'shëru ?!

Zoti i madh sëmundjen e ka dërgu
Për çdo sëmundje ilaç ka dhuru
Shpresa e fundit Zot i madh je ti
Me më nxjerr nga kjo fatëkeqsi
-------------------------------------------------------------
Valmira Beqiri - Morina
07.03.2016 Zürich

- poem written by Valmira Beqiri-Morina


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019