Valter Beqo
Valter Beqo
Valter Beqo
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 35 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Qershor 1988
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Valter Beqo është autor këngësh i njohur. Ai eshte nje muzikant, kompozitor e orkestrues i njohur ne Shqiperi, Kosove e mbare diasporen Shqipetare. Ka studiuar per muzike qe ne moshe te vogel. Fillimisht studimet i ka marre per piano, me pas ka vazhduar studimet per firzamonik ne shkollen e mesme artistike "Feim Ibrahimi" ne Gjirokaster. Me pas eshte larguar ne Greqi (Athine) per te studiuar dhe punuar me muzikantet me te mire shqiptar dhe grek. Me pas u kthye ne Shqiperi (Tirane) ku ka hapur studion e tij muzikore "W88" (W-Valter, 88-viti i lindjes). Nuk do kalonte shume kohe dhe bashkepunimet me kengetaret me ne ze ne Shqiperi do te vinin. Sot ai renditet si nje nga producenet me te mire te Shqiperise si dhe nga me te kerkuarit. Bashkepunimet e tij jane me kengetaret mjaft te njohur si Remzije & Nexhat Osmani, Ermal & Sabri Fejzullahu, Shkelzen (Xeni) & Korab Jetishi, Aferdita Demaku, Muharrem Ahmeti, Amarda, Rati, Marsel Ademi, Artushi, Buajr Qamili, Vani Gjuzi, Aida Cara, Eli Malaj, Fahrije Zogaj, Gezim Nika, Ertila Koka, Naim Hoti, Hysni & Enkelejda Alushi, Adela Bezhani, Artur Yzeiri, Tahir Mustafa, Vaske Curri, Aurel Thellimi, Maria, Ylli Baka, PONI, Denisa Gjezo etj.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0