Vanessa Hudgens
Vanessa Hudgens
Vanessa Hudgens
 • Emri i Vërtetë:
 • Vanessa Anne Hudgens:
 • Vendlindja:
 • Salinas, Kaliforni U.S.A.
 • Jeton dhe vepron në :
 • U.S.A. U.S.A.
 • Mosha:
 • 34 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 14 Dhjetor 1988
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♐ Shigjetari
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Vanessa Hudgens është këngëtare e huaj shumë e njohur. Vanessa Anne Hudgens është një aktore dhe këngëtare amerikane. Pas punës në shfaqjet teatrale lokale dhe reklamat televizive gjatë fëmijërisë së saj, Hudgens bëri debutimin e saj të parë në television në vitin 2003 në dramën “ Thirteen” me personazhin e Noelës. Ajo, më pas shkëlqeu në 2004, në filmin fantastiko-shkencor “Thunderbirds”. Roli më të spikatura tëhudgens është Gabriella Montez në seritë e “High School Musical ”. Ajo fitoi çmimin e kritikës në vitin 2009 në filmin “Bandslam” të publikuar në 14 gusht 2009.

Deputimi i Vanesës me albumin “V” u publikua në 26 shtator 2006. Albumi hyri në ‘Billboard 200” në vendin e 24 dhe më vonë u çertefikua si e artë.hudgens publikoi albumin e saj të dytë “Identified” në 1 korrik 2008 në Sh.B.A.

Hudgens ka lindur në Salinas, Kaliforni dhe jetoi në gjithë bregun perëndimor nga Oregoni në Kaloforninë jugore me prindërit; Gina që bentë një seri punësh zyrtare dhe Gregory Hudgens, një zjarrfikës dhe motrën e saj të vogël, Stella Hudgens. dhe familja e saj u zhvendosën në Los Angeles, pasi ajo fitoi një rol në një reklamë televizive. Hudgens ka një prejardhje të përzier kulturore, babai i saj është një irlandez me prejardhje amerikane dhe e ema, lindur në Manila ka një prejardhje kineze-filipino-spanjolle. Të dy çiftet e prindërve të Vanesses ishin muzikantë.

Duke filluar nga mosha 8-vjeçare.hudgens performoi në një teater muzikor si një këngëtare dhe u shfaq në një podhim lokal të “Carousel”, “The Wizard of Oz”, “The King and I”, “The Music Man”, dhe “Cinderella” midis të tjerash. Dy vjet para performimit të karrierës së saj në fushën e aktrimit dhe këngës, ajo filloi audicionet për reklamat dhe emisionet televizive. Karriera e saj për aktrim filloi në moshën 15 vjeçare dhe ajo nuk ishte e aftë të mbaronte shkollën e mesme të arteve në “Orange Country” pasi u shkollua në shtëpi nga tutorët.

Karriera 2003-2007[redakto | redakto tekstin burimor]
Në vitin 2003 Hudgens luajti një rol të vogël në filmin “Thirteen” ku luante rolin e Noelës, një mikes të Trejsit personazhi i Evan Rachel Wood mori përshtypje përgjithësisht të favorshme, kritika të suksesshme dhe tejkaloi buxhetin e saj 4 milion dollarë. Ajo fitoi një rol përfundimisht në vitin 2004 në skenën e filmit fantastiko-shkencor “Thunderbirds” në rolin e Tintin-ës. Fatkeqësisht, filmi ishte komercial, pati kritika të pasuksesshme dhe mori kritika të ashpra përmes internetit para publikimit të saj. Në fund të vitit 2005, ajo fitoi roli e urtë dhe të turpshëm të Gabriela Montez, përkrah Zak Efron-it në filmin “High School Muzical”. Para se ajo të luante rolin e saj si Gabriela Montez tek “High School Musical”, Hudgens ishte shfaqur në disa emisione televizive si: “Quintuplets”, “Still Standing”, “The Brothers García”, “Drake & Josh” dhe “The Suite Life of Zack & Cody”. Performancë e saj tek “High School Musical” ka marrë nominime dhe çmime të shumta. Me suksesin e filmit BBC në Mbretërinë e Bashkuar njoftoi se Hudgens do bëhej një “emër i njohur” në Sh.B.A. Hudgens ka marrë një kontratë rregjistrimi në Rekordet Hollivudiane. Në shtator 2006, publikimi i albumit të saj të titulluar “v” të renditur në vendin 24 në listën e 200 afishimeve të çertifikuar si e artë në 27 shkurt 2007. Kënga e saj e parë ishte “Come Back to Me”, e cila u bë singëlli më i njohur dhe kënga e dytë ishte “Say OK”. Lexuesit e “Billboard” zgjodhën albumin “V” si albumin e shtatë më të mirë të vitit. Hudgens u emërua këngëtarja e vitit në vitin 2007 në çmimet e zgjedhura nga adoleshentët. Hugdens gjithashtu mori pjesë në filmin “High School Musical” në nivel mbarëkombëtar. Në turneun e koncerteve në vjeshtë të vitit 2006, performoi këngë nga albumi i këngëve të filmit, si dhe 3 këngë nga albumi i saj deputiv. Ajo këndoi duetin “Still There For Me” së bashku me Corbin Bleu për deputimin e albumit të tij. Në vitin 2007,Hudgens përsëriti rolin e saj si Gabriela Montez në vazhdim të filmit “High School Musical” me “High School Musical 2”. Virginia Heffernan në një emision televiziv u shpreh se Vanesa shkëlqeu me rolin e saj. Në dhjetor të vitit 2007, ajo këndoi për George Bush (që në atë kohë ishte president i Sh.B.A) dhe familjen e tij në Muzeun Ndërkombëtar të Ndërtimit në Washington me disa këngëtarë të tjerë në një festë krishtlindjesh.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 2