A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Një Mëngjes

Frynte era mëngjezore,
Dhe pemët zgjonte nga gjumi,
Nën rrezet pranverore,
Me gaz,gurgullonte lumi!

Bari,fushat kish nbuluar,
Lulet sapo kishin çelur,
Borë e dimrit,harruar,
Mbi ndonjë mal,kish ngelur!

Dhe sodisja,gjithë ëndje
Pa rreshtur,këtë bukuri
Dhe s'di pse,nëpër mëndje,
Papritur më erdhe ti!

Dhe gjithçka,humbi dritën
Bukuria u venit,u zbeh..
Edhe sytë e mi,u fikën
Sapo ndërmend më re!

- poem written by Vaso Dushi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019