Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur


Si Yll, Dashuria

Ti akoma gjumë s'po fle,
Natës rri edhe mendon...
Në qiell të zi,një yll atje
Kujtime të largëta,të zgjon!

Ti rrëmon kohën e shkuar,
Dhe jashtë nxjerr një dashuri
Ashtu si një gur të çmuar
Që toka mban,në thellësi!

Në zemër,ajo mbuluar mbeti
Dhe tok me zemrën,akoma rreh
S'e fshihu koha,as e treti
E gjallë,mer frymë endé!

Sonte zemrën ta trazon,
Si një yll,që ndezur rri
Që nga larg,dhe përgjithmonë
Do shkëlqejë kjo dashuri!

- poezi nga Vaso Dushi

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim