Audio

Vellezerit Lleshi - Tre Vellezerit Legjendar


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

31/10/2012

2012-10-31T06:35:43Eeeeeooo
prej gjakove oo ran tre vllazen
hasmi n'shpat o jua kish pre baben
shpija shemb e vendi ba bok
kan marr hyken(rrugen)o me shku n;shirok
ne shirok oo kur kan raa
bajn pleqni oo vllaznit me u nda
skishin gja o as skishin mall
veq nji buk nji shosh e nji shal
kush e mori shalen pa kal
aty mbeti emri shal
kush e mori shoshen bosh
aty mbeti emri shosh
mori buken pa dal dritaaa
vllaut ma t'vogel o i met mirditaa.

Eeeeeooo
n'tri malsit o kala kan ngrit
shal e shosh oo edhe mirdit
mirditorja me shami
500 vjet o mbajti zi
mbajti zi per Gjergj Kastriotin
tuj perkund djepin e shkoj motin
shala shoshi n'troje t'Lekes
shpata dhe topuzi vdekjes
lidh me male zbath e zhvesh
pushken n'dor gjerdanin ngjesh
burra trima zemer guri
gjithmon shtiza u perkrah flamurit.

Eeeeeooo

Te Tre fise o legjendare
tre vullkane o me flak e zjarre
buken nvoter shtru ner breza
nuk kish gja o ma te shtrejt se besa
nuk kisha gja o ma te shtrejt se neri
tok as qiell o drita as dielli
per bes,fe dhe per kanun
der n'stamoll sernin ka shkru
shala shoshi me mirdit
sban krushqi per djal as qik
se jan vllazen gjanderdani
shpata dhe mur o jan vatani


Ky tekst u dërgua nga Xhovani Mirashi
Më Shumë Këngë Nga Vellezerit Lleshi:

Më Shumë...