Audio

Vellezerit Lleshi - Aziz Kelmendi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.5 / Votuan:  4

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

09/03/2013

2013-03-09T21:17:08


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Aziz Kelmendi" kënduar nga Vellezerit Lleshi.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Vellezerit Lleshi i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Fazli Ramadani - Aziz Kelmendi

ooo hajmedet po bon krejt vendi
per nje djal o nga kelmendi

per nje djal o bre nga kelmendi
lind e rrit o bre nga prizreni

lind e rrit o bre nga kosova
si qe rrit o zogu shqiponja

fjalen luft o kur e don vendi
emri ti o aziz kelmendi

heeej qysh kem thon e kem prit n`demostrata nau perzi
dhom per dhom me milici oo neper gjak kerkoj liri

ish i vogel loti i ra gjakun shokve kur jau pav per mbifitoj per flamur gjak o si lul kuqe mbi sokak

ni betim boni me zemer oj kosov ma i shtrejti emer a moj tok e t`parve t`mi kam me qit ni pushk per ty oo edhet krajlit kam me ja shti

oo kur e ke dreqin mrena as ni her nuk t`knaqet zemra veq ni gja nshpirt na ka met qka ka rrjet e rrejt per jet brez mas brezi e mot mas moti oo gjak i paster kastrioti

dy tri vjet tu sjell pa pun ardh nje dit ne shpi e prun nje fletthirrje leter ron si ushtar azizi shkon diku fell n`zemer serbis oo nisi jeten e ushtris

si njeri i dores dyt mashum rregel ja kan lyp mashum rregel ma shum pun ma pak buk e ma pak gjum ma pak drejta dhe liri oo si shqiptari ne serbi

e ni dit e hup durimin seter ron u prek azizi nau prek djali n`seter t`ron kur ja shan bre bab e nan oo krejt shqiptaret on e mban

dhe u hell si zot petriti pushken rajes ja grabiti tremedhjet pluma tere goditi mos berdit shen ragovici biri shkines more shka ska zakon burri me sha ndaq me hyp ti n`shat kala oo plumi jem ty ka met vra

ka met vra ty neri tokes neri nanes neri motres mos me ra un en doren t`huj oo nje plum vetit po ja ruj

pa mall dert oo foli me goje
lamtumir o ti moj ti kosove
a moj tok e tparve tmije
e kam qit oo ni pushk per tye
edhet krajlit oo ja kam shtije
amanet moj motra ime
mos vajto oo ne ligjerime
mos vajto oo si qyqja ngure
jam ba shqipe me flamure
ti moj nan o mos u merzite
djali yt bre ty stka korite
se shqiptari oo e ka zakon
pa i vra dhet oo aj vet nuk shkon
veq nje gja oo du me ma fale
si nuk terdha o en shpi gjalle
pot vin krushkt o ne kon sharkise
nflamur tan oo ndasma t rinise
heey nzemer tokes
per hir tshqiptarisee.

Dava Gjergji - Aziz Kelmendi

ooo hajmedet po bon krejt vendi
per nje djal o nga Kelmendi

per nje djal o bre nga Kelmendi
lind e rrit o bre nga Prizreni

lind e rrit o bre nga Kosova
sic e rrit o zogun shqiponja

fjalen plumb o kur e don vendi
emri ti o Aziz Kelmendi

heeej qysh kem thon e kem ni n`demostrata nau perzi
dhom per dhom me milici oo neper gjak kerkoj liri

ish i vogel loti i ra gjakun shokve kur jau pav per mbifitoj per flamur gjak o si lul kuqe mbi sokak

ni betim boni me zemer oj kosov ma i shtrejti emer a moj tok e t`parve t`mi kam me qit ni pushk per ty oo ethet krajlit kam me ja shti

oo kur e ke dreqin mrena as ni her nuk t`knaqet zemra veq ni gja nshpirt na ka met qka ka rrjedh e rrjedh per jet brez mas brezi e mot mas moti oo gjak i paster kastrioti

dy tri vjet tu sjell pa pun ardh nje dit ne shpi e prun nje flet thirrje leter ron si ushtar Azizi shkon diku fell n`zemer Serbis oo nisi jeten e ushtris

si njeri i dores dyt mashum rregull ja kan lyp mashum rregull ma shum pun ma pak buk e ma pak gjum ma pak drejta dhe liri oo si shqiptari ne Serbi

e ni dit e hup durimin seder ron u prek Azizi nau prek djali n`seder t`ron kur ja shan bre bab e nan oo krejt shqiptaret on e mban

dhe u hedh si zot petriti pushken rojes ja grabiti 13 pluma tere goditi mos berdit shen Rankoviči biri shkines more shka ska zakon burri me sha ndaq me hyp ti n`shat kala oo plumi jem ty ka met vra

ka met vra ty neri tokes neri nanes neri motres mos me ra un en doren t`huj oo nje plumb vetit po ja ruj

pak pa vdek oo foli me goje
lamtumir o ti moj ti Kosove
a moj tok e t'parve tmije
e kam qit mor oo ni pushk per tye
edhet krajlit oo ja kam shtije
amanet moj motra ime
mos vajto oo me ligjerime
mos vajto oo si qyqja n'gurë
jam ba shqipe me flamure
ti moj nan o mos u merzite
djali yt bre ty s't'ka korite
se shqiptari oo e ka zakon
pa i vra 10 oo ai vet nuk shkon
veq nje gja oo du me ma fale
si nuk terdha o en shpi gjalle
pot vin krushkt o bre n'kong sharkise
n'flamur tan oo ndasma t rinise
heey nzemer tokes
per hir t'Shqiptarisee.
Më Shumë Këngë Nga Vellezerit Lleshi:

Më Shumë...