Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vellezerit Zena
  • Vendlindja:
  •  
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.8 / Votuan:  25

Vellezerit Zena është duo artistësh e njohur. Dy bilbilat e kenges popullore elbasanase "ndahen" pas 23 vjetesh qe kane kenduar se bashku. Emigrimi nuk ndaka vetem femijet nga prinderit, dhenderin e sapomartuar apo vellane e motren nga njeri-tjetri. Kjo nevoje fatkeqe per mbijetese ka ndare dhe duetin e njohur vellazeror, Ruzhdi dhe Demir Zena. Askush nuk e besonte pese vjet me pare qe dy zera aq melodioze e te sinkronizuar aq embel me njeri-tjetrin te ndaheshin per te kenduar vec e vec. Qe nga fillimi i karrieres te dy vellezerit Zena do te kendonin si dy bilbilat ne nje dege selvije. C'akordim i dyzenit do te ndodhte ne tetorin e vitit 1997. Me i riu prej tyre, Demiri, bashke me familjen, pasi ngarkoi dy valixhe me placka, pasi vendosi ne xhepin e brendshem te xhaketes letren me emra te atyre qe u kishte marre borxhe, ndahet me te afermit, miqte e shumte e shoket e panumert, per te marre rrugen e emigrimit. Me teper derdhi lot, Mediu, qe per te me teper ishte shok se vella. Kishte afer dy dekada e gjysem qe kendonte me te, emri i nderuar i te cileve qe krijuar si te ishin dy "binjake" artiste. Gjate kohes se mungeses, Mediu e ka takuar vetem njehere, pret ta takoje serish, kur te kthehet nga kontinenti i larget i shpreses se kerkuar, per te kenduar te tjera kenge, pse hulumtimi dhe interpretimi i tyre ne gurren e kenges popullore qytetese, serish do te vazhdoje ne duet. Sidoqofte, Demiri kendon ne Amerike me artistet e njohur Anita Bitri e Merita Halili, Mediu kendon ne Elbasan vetem, me ndonje koleg tjeter te pershtatshem, pse jo edhe me te birin, Aliun, qe sapo ka nisur me te atin rrugen e kenges popullore.

Vellezerit, Zena kane kenduar gjate dhe shume. Per ta eshte folur disi pak. Ndersa fitimi i tyre, akoma me pak. Ishte viti 1974. Ne shtepine e kultures, Elbasan zhvillohej festivali i kenges popullore ndermjet ndermarrjeve te qytetit. Artisti i merituar Alfons Ballici do te veconte ne bllokun e tij te jurise, dy emra, Medi dhe Demir Zena, vellezer. I pari vetem 28 vjec dhe i dyti 20 vjec. "Pas mbarimit te koncertit, na ndaloi Fonsi, na uroi per kengen. "Iku nata, aguan malet" dhe na ftoi per kafe"-tregon Mediu. Ketu nisi dhe rruga jone pa mbarim per kengen", shton ai. Festivali i atehershem, sic ndodhte pas cdo aktiviteti artistik, u kritikua mjaft. Edhe kenga e vellerezve Zena po ashtu. Arsyeja, per tekstin origjinal ngarkuar me turqizma e shprehje "ashikesh". Sidoqofte, dueti i ri, per inerci te duartrokitjeve te publikut dhe per mbeshtetjen qe u dhane artisteve elbasanas, fale dhe talentit te tyre, njohin ne karrieren e tyre vetem suksese. Kenga e tyre nisi ne Elbasan, per te mos mbetur vetem aty. Zeri i duetit qe u be shpejt i njohur ne tere Shqiperine e Mesme, do te pelqehej ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e kudo ne bote qe jetojne shqiptare. Shtrati i repertorit do te ndertohej duke freskuar kenget e mocme te Isuf Myzyrit dhe Mustafa Bdadinit. Mbeten 50 kenge te tyre, qe vellezerit Zena, kane sjelle ne skene ne tere origjinalitetin muzikor dhe tekstet e tyre, vecse ne interpretime virtuoze e tingellime te reja. Vec ketij tabani, repertori i tyre eshte shtuar ne dhjetra kenge te Shqiperise se Mesme te Shkodres, Korces e Permetit. Pertej kufijve, ata kane kenduar kenge te trevave te Prishtines, Ulqinit, Tetoves e Gostivarit gjer tek ato te Ohrit. Te gjitha kenget burimore qytetare shqiptare. Afersisht repertori i tyre ka 1000 kenge".

Per te mos thene asgje, pak. Perndryshe, vellai i tij, Demiri, para "shtegtimit" do te kerkonte ndihmen e te aferve e miqve te tij per t'u paraqitur ne Amerike, me garanci bankare. "Kemi kenduar se bashku ne cdo qytet e fshat te Shqiperise. Kemi gati nje jete qe profesioni yne mbetet kenga. Kemi nevoje shpirterore te kendojme ende, kemi nevoje financiare te punojme si kengetar. Jetoj me rrogen shteterore te nje artisti, pa lene pa permendur ndonje ftese si kengetar ne dasma vetem te perzgjedhura", tregon vellai i madh i duetit Zena. Mediu eshte afer viteve 56 te jetes se tij. Simpatik dhe fisnik ne shpirt. I thjeshte dhe modest, pavaresisht se miliona degjues, sapo i degjojne zerin, i sjellin ndermend edhe emrin. Ne shume qytete te Shqiperise, njerez te panjohur, me ndalojne e me ftojne per kafe sapo me shohin ne rruge. Ne Shkoder sa s'me kane "grisur" xhaketen. Njerezit plot kulture te ketij qyteti, nuk me lejojne te kthehem ne Elbasan pa me ftuar ne shtepite e tyre bujare", pohon Mediu. Keshtu i ka ndodhur edhe ne te gjitha qytetet shqiptare jashte kufijve. Sidomos ne qytetin qe ka me per zemer, Gjakove. Nga ky qytet ne kohen e krizes kosovare, do te mbante ne shtepine e tij nje familje per tre muaj. Sot ata i jane shtuar numrit te madh te miqve te tij qe ka jashte Shqiperise. "Kam fituar vetem emrin e respektin qe do t'ua le femijeve te mi e familjes", thote Mediu. Kasetat audio e video tashme ua kam falur adhuruesve, shton ai. Me teper ndjehet i revoltuar ndaj pirateve te kengeve te tij. Te pakten dy kaseta ia ka shitur Televizionit Shqiptar pa i dhene shperblimin qe meritonte. Me mijera kaseta te tija te ambalazhuara me foton reklamuese te dy vellezerve kengetar, ndodhen neper mijra kioska ne Shqiperi qe tregtojne pa asnje detyrim financiar autoreve. Ka gati nje kasete te re te pahedhur ne treg. Thote se ia kane kerkuar ne Ulqin duke i garantuar edhe pagesen. Sidoqofte ai mbetet disi i ngushelluar. Ka te njejtin fat me artistet shiqptare qe nuk marrin kurre as hakun e djerses se derdhur, as shperblimin e talentit te tyre.

Cmimet e marra:
-Cmimi i pare ne festivalin e kenges popullore ne Durres 1979
-Cmimi i dyte "Naim Frasheri" ne festivalin folklorik te Gjirokastres, 1983
-Cmimi i karrieres ne festivalin e kenges popullore qytetare ne Elbasan, 1986
-Disku iarte, 1993
-Cmimi i larte "Naim Frasheri" ne vitin 2002

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet