Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Për Ty Mëmëdheu Im

Me një dorë gdhënd gurin,
Me tjetrën poezinë.
Vetëm për ty shkruaj.

Mëmëdheu im,
Ti je balta që më rrite,
Ti je uji që më vadite,
Ti je ylli që ndriçon,
Shqipëri o jeta jonë.

Ti nuk plakesh asnjëherë,
Je si djelli mbi ylberë,
Ti rënkon në thellësi,
Je si nëna që jep gji.

Kush rri larg, ty të mendon,
Mallëngjehet dhe loton.

- poezi nga Veron Hoxhaj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet