Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1802-1885)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Victor Hugo
  • Vendlindja:
  • Besançon 
BIOGRAFIA: Viktor Hugo është një shkrimtar i huaj. Hygoi lindi ne Bezanson te Frances me 26 shkurt 1802 ai vdiq ne me 22 maj 1885 Vitet e para të jetës i kaloi në shumë vende të ndryshme i detyruar me familjen për shkak të punës së babait i cili ishte një gjeneral në fushatat aktive Napoleniane pas 3 vjetësh në Korsikë ; 2 në Paris dhe disa vjet në Italinë Jugore ai nisi shkollën në Spanjë dhe më vonë e vazhdoi në Paris. Publikimi i tij i parë ishte një vëllim i "Odet" të cilën e publikoi vetëm ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Georges Brassens

Gérard de Nerval

Charles Baudelaire

Jean Rousselot

Artur Rembo

Alain Borne

Paul Verlaine

Sharl Bodeler

Sergej Esenin

Oktavio Paz

Tags: Viktor Hugo, Victor Hugo


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet