Më mbaj mend (për 1 muaj)

Violeta Zefi
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
  • Mosha:
  • 60 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 15 Qershor 1960
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♊ Binjaket
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  230

Violeta Zefi është këngëtare e njohur. Violeta Zefi është e lindur në një familje të varfër shkodrane, por me tradita të lashta. Nëna e Violetës, Liza duke e parë talentin e së bijës, që e vogël, u përpoq ta afronte pranë rretheve artistike të qytetit. Rruga e muzikës dhe këngës shkodrane për të ka filluar shumë herët. Ishte viti 1968, kur Violeta Zefi doli para publikut shkodran me Estradën profesioniste të qytetit të Shkodrës, me përkrahjen e profesionistëve të cilët tek ajo zbuluan talentin, zërin e mrekullueshëm, aftësitë e saj që më vonë do të vijnë në shprehje. Që nga kjo shfaqje nuk u nda kurrë nga skena muzikore. Zëri i saj i plotë, fjala e qartë, interpretimi me plot pasion për këngën shkodrane, bëri që ajo të ngjitej në grupin e këngëtarëve më të njohur shkodranë në veçanti, por edhe të këngëtarëve shqiptarë në përgjithësi.

Në Dhjetor 1975, Violeta Zefi merr pjesë në Festivali i 14-të në RTSH me këngën "Dasëm Në Fshat".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  rejshajredini  

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet